قالب وبلاگ


خبرهایی از گوشه و كنار جهان
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما آیا خوب است كه در وبلاگ تحولاتی رخ بدهد؟
با بروز هر سانحه برای یک هواپیما سوالات زیادی در مورد علت سقوط مطرح می‌شود که امروزه پاسخ این سوالات به کمک سیستم‌های ضبط کننده داده‌های پروازی و ضبط کننده مکالمات گروه پروازی بدست می‌آید. که این جعبه‌ها در امن ترین نقطه هواپیما یعنی بخش دم هواپیما نصب شده‌اند.

سقوط

با بروز هر سانحه برای یک هواپیما سوالات زیادی در مورد علت سقوط مطرح می‌شود که امروزه پاسخ این سوالات به کمک سیستم‌های FLIGHT DATA RECORDER (FDR) ضبط کننده داده‌های پروازی و COCKPIT VOICE RECORDER (CVR) ضبط کننده مکالمات گروه پروازی بدست می‌آید. که این جعبه‌ها در امن ترین نقطه هواپیما یعنی بخش دم هواپیما نصب شده‌اند.

با توجه به الزامات اعلام شده از طرف سازمان بین‌المللی هواپیمائی کشوری (ICAO) کلیه هواپیماهای پهن‌پیکر تجاری باید مجهز به این دو دستگاه باشند که امروزه رنگ آنها نارنجی شبرنگ برای آسان پیدا شدن در تاریکی و زیر آب می باشد. در داخل جعبه‌ها، سامانه‌های مکانیکی، الکترونیکی و یا دیجیتالی به منظور ثبت اطلاعات پروازی قرار داده شده است. جعبه FDR پارامترهائی مانند ارتفاع، سرعت، جهت حرکت مغناطیسی و الکترونیکی، شتاب وارده بر هواپیما، حرارت هوای اطراف موتورها، وضعیت سوخت و سرعت سوخت مصرفی، شرایط ترمز، وضعیت ضد یخ روی لبه جلو (حمله) بال‌ها AXTI- ICER شرایط بالچه‌های متحرک (کنترل)، سطوح کنترل پرواز (سکان‌ها و شهپرها) اطلاعات ناوبری، هشدارهای کابین پرواز WARNING، وضعیت ارابه فرود، سیستم تهویه، ژنراتورها و... را برای (۲۵) ساعت ضبط می کند که در سیستم‌های جدید از تراشه‌های رایانه‌ای استفاده شده است.

جعبه‌ها با روشن شدن موتورها بطور خودکار روشن و با خاموش شدن موتورهای هواپیما خاموش می‌شوند.

● جعبه CVR ثبت:

- ارتباط رادیویی ارسالی یا دریافتی بین هواپیما و برج کنترل

- محیط صوتی کابین بدون قطع و وصل، سیگنال‌های صوتی دریافتی از هر میکروفون، بلندگو، گفت و گوی گروه پرواز با استفاده از اینترفون و سیستم آدرس و اعلام دستورالعمل‌های لزوم در بخش مسافرین

- سیگنال‌های ناوبری، وسایل کمک تقرب و فرود

- نگهداری دیتاهای ضبط شده حداقل برای دو ساعت (دو ساعت آخر)

- صدای موتورها که میکروفن ضبط صداها در پانل ابزار دقیق بالای سرخلبان‌ها نصب گردیده است.

هر یک از این جعبه‌ها به سامانه مشخص کننده موقعیت در زیر آب برای مواقعی که هواپیماها در داخل آب دریا سقوط می کنند تجهیز شده اند این دستگاه PINGER نامیده می شود که در مواقع فرو رفتن در آب فعال می گردد و شروع به ارسال علائم روی موج ۵/۳۷ کیلو هرتز می نماید. علائم ارسالی توسط کلیه هواپیماها، بالگردها و کشتی‌های جستجوگر و نجات که به گیرنده مخصوص مجهز هستند قابل دریافت می باشد این سامانه قادر است علائم را از عمق ۱۴۰۰۰ حتی ۲۰۰۰۰ پائی به سطح آب ارسال نماید.

۱) مشخصات فنی سامانه ثبت کننده اطلاعات پرواز FDR

- حداکثر زمان ثبت اطلاعات پرواز: ۲۵ ساعت بطور مداوم

- مقاومت در برابر آتش: ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه

- مقاومت در مقابل فشار آب: تا ۲۰۰۰۰ پا

- حداکثر زمان فعال بودن: ULB سی روز مدام مجهز به باطری با عمر مفید ۶ سال

۲) مشخصات فنی سامانه ضبط صداهای داخل کابین: CVR

- حداکثر زمان ضبط صداهای داخل کابین: با سامانه دیجتالی تا دو ساعت

- تعداد کانال‌ها : ۴ کانال

- مقاومت در مقابل آتش: ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه

- مقاومت در برابر فشار آب: تا ۲۰۰۰۰ پا

- حداکثر زمان فعال بودن: سی روز بطور مداوم و مجهز به باطری با عمر مفید شش سال

اعضای کمیته بررسی سوانح را معمولا کارشناسان (FAA سازمان هواپیمایی فدرال) کاربر هواپیما، شرکت سازنده هواپیما، شرکت سازنده موتورهای هواپیما و اتحادیه خلبانان تشکیل می دهند که پارامترهای پروازی در هواپیماهای نسل جدید به تعداد ۸۸، پارامترهای صوتی تا ۱۰۰۰ مورد ثبت شده توسط جعبه، به علاوه گروه ابزار دقیق کابین، وضعیت سطوح فرمان در لحظه حادثه اطلاعات دریافتی از خلبانان خودکار هواپیما AUTOPILOT در فرآیند بررسی سوانح ارزشمند بوده، قادر خواهند بود علت اصلی سانحه را مشخص نمایند.

ضمنا اضافه می‌نماید که اخیرا کامپیوتر جدید از خانواده کامپیوتر مدیریت پرواز بنام (ELT) EMEERGENCY LOCAATOR TRANSMIT- TER به هواپیما اضافه شده که با استفاده از سیستم ماهواره GLOBAL POSITIONING SYS , GPS که در اثر ضربه و برخورد هواپیما با مانع فعال شده و طول و عرض جغرافیایی محل سقوط را با فرکانس ۲۴۳ مگاهرتز (که گیرنده آن روی کلیه هواپیماها، کشتی‌ها، بالگردها، .... به طور الزام نصب است.) و ۱۲ مگاهرتز روی هواپیماهای نظامی به مدت ۲ ساعت ارسال می‌نماید
طبقه بندی: دانستنیها،
[ چهارشنبه 28 بهمن 1388 ] [ 09:47 ب.ظ ] [ امیر محمد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

قالب وبلاگ تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic