تبلیغات
خبرهایی از گوشه و كنار جهان

قالب وبلاگ


خبرهایی از گوشه و كنار جهان
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما آیا خوب است كه در وبلاگ تحولاتی رخ بدهد؟
موجودات فضایی چه شكلی هستند؟

وقتی می‌پرسند كه موجودات فرازمینی چه شكلی است، نماهای هالیوودی متفاوتی در ذهن شكل می‌گیرد، از مهاجمان خونخوار گرفته تا كوچولوهای دوست‌داشتنی چون ای.تی. اما در واقعیت، یك موجود غیرزمینی به چه شكل است؟

فاطمه محمدی‌نژاد: هیولاهای شاخك‌دار، انسان‌نماهای لاغر و رنگ‌پریده، موجودات نورانی و ... . وقتی این سوال مطرح می‌شود كه بیگانگان فضایی چه شكلی هستند، ما آزادیم كه تخیلات خود را به كار گیریم. علوم آینده در مورد آناتومی موجودات فرازمینی هنوز نخستین بخش از اطلاعات خود را كسب نكرده است و ما نمی‌دانیم هنگام رویارویی انسان و موجودات فضایی، با چه چهره‌هایی روبرو خواهیم شد.

به گزارش نیوساینتیست، با وجود در اختیار نداشتن چنین مداركی، تركیبی از زیست‌شناسی زمینی و اخترشناسی، نشانه‌هایی از آن‌چه در فضا وجود دارد، ارائه می‌دهد. چند تن از دانشمندان سرشناس، در مورد موجودات فضایی كه ممكن است در دنیاهای بسیار دور زندگی كنند، حدس‌هایی زده‌اند.

چهره این موجودات فرازمینی بستگی به زمان و مكانی دارد كه ما آن‌ها را ملاقات می‌كنیم. به‌جز بشقاب‌پرنده‌هایی كه گاه و بی‌گاه دیده می‌شوند، دو حالت وجود دارد: یا در ملاقات‌های خود به سیاره‌ها و قمرهای همسایه از نزدیك با این موجودات برخورد خواهیم كرد و یا تماس‌های فراسیاره‌ای با موجوداتی خواهیم داشت كه در سیاراتی بسیار دور ساكن هستند.

برخورد اول: منظومه شمسی
اگر به‌طور اتفاقی اولین برخورد در منظومه شمسی باشد، بنابراین حداقل اطلاعات كمی در مورد این موجودات خواهیم داشت. با توجه به وجود كربن و آب به عنوان حلال، مكان‌های زیادی هستند كه می‌توانند پذیرای حیاتی مشابه زمین باشند. خاك زیرین مریخ ممكن است به اندازه كافی گرم باشد كه میزبان میكروب‌هایی شبیه باكتری‌های زمینی گردد. حتی ممكن است چهارپایان بزرگ‌تری در دریاهای قمرهای منظومه شمسی مثل "اروپا" قمر مشتری در حال شنا كردن باشند.

كرم‌های كوسه‌صفت اروپا
درك شولتزه ماكوخ، زیست‌شناس فضایی دانشگاه ایالتی واشنگتن معتقد است انرژی حاصل از حفره‌های یخ‌فشان قمر اروپا می‌تواند می‌تواند گروه بسیار بزرگی از میكروب‌ها را تغذیه كند و این خود می‌تواند منجر به هرمی از شكارچیان گردد. شكارچی بزرگ اروپا كه هم‌سطح كوسه سفید خودمان است، ممكن است موجودی هولناك به جرم یك گرم باشد. به گفته ماكوخ، اروپا می‌تواند میزبان ارگانیزم‌هایی به اندازه میگو باشد، صید كافی برای تغذیه شكارچیان بزرگ‌تر از آن وجود نخواهد داشت.

البته منظور از موجوداتی به اندازه میگو لزوما این نیست كه شكل آن‌ها نیز شبیه میگو است. شولتزه ماكوخ گفت: «سخت است كه در مورد شكل احتمالی این موجود سخنی بگوییم. من حدس می‌زنم چیزی شبیه كرم باشد. این موجود، روی زمین جانور موفقی به حساب می‌آید.» حتی روی زمین نیز جانوران تنوع و اشكال بسیار متنوعی دارند.

بیگانگان اسیدی ناهید
در حالی كه كرم یخی فرضی قمر اروپا در حفره‌های آب قدیمی شنا می‌كند، برخی زیست‌شناسان فضایی پا را فراتر نهاده و در مورد زندگی خارج از آب سخن می‌گویند. بیشتر مكان‌های منظومه شمسی خیلی سرد یا خیلی گرم هستند و امكان وجود آب مایع را فراهم نمی‌كنند. اما به گفته استیون بنر از موسسه تكامل مولكولی كاربردی در فلوریدا، مایعات فراوانی وجود دارند كه ممكن است زندگی فضایی را رقم بزند.

ابرهای سیاره ناهید حاوی قطرات اسید سولفوریك است و میلیاردها سال پیش، احتمالا حوضچه‌هایی از این ماده بر سطح این سیاره وجود داشته است. با وجود این‌كه این ماده برای آب معمولی ما بسیار مخرب است، اما ممكن است برای موجوداتی با ساختار زیست‌شیمی مناسب، مایه حیات باشد. این ساكنان اسیدی ممكن است با ساختاری مقاوم شكل گرفته باشند. فیلم بیگانه رایدلی اسكات و بیگانگان جیمز كامروان را یادتان هست؟

بنر گفت:« ناهیدی‌های چند سلولی كه در اسید سولفوریك مایع زندگی می‌كنند، ممكن است رگ‌هایی از شیشه داشته باشند!» بنر این را به امید وجود موجوداتی شفاف و شیشه‌ای كه به آرامی و دقت از صخره‌های ناهید بالا می‌روند، می‌گوید. اما شیشه تنها گزینه نیست و مواد مقاوم دیگری نیز وجود دارند. بنر خاطرنشان كرد: «پلیمرهای انعطاف‌پذیری وجود دارند كه در مقابل اسید مقاومند، مثل تفلون، پلی‌اتیلن و سیلیكون.»

سالمندان یك میلیون ساله تیتان
در مكان‌های دیگر منظومه شمسی ما، دریاچه‌های سطحی و دریاها با این‌كه حاوی آب نبوده، اما وجود داشته‌اند. در قمر تیتان زحل، این دریاچه‌ها از محلول سرد هیدروكربن متشكل از اتان و متان تشكیل شده‌اند. به عقیده شولتزه ماكوخ، این دریاچه‌های ممكن است میزبان موجوداتی بزرگ‌تر باشند. وی گفت: «آب دارای كشش سطحی بسیار قوی است كه بر حجم تك سلولی‌ها اثر می‌گذارد. به همین دلیل باكتری‌های زمینی این‌قدر كوچكند.»

كشش سطحی در محلول اتان-متان بسیار كمتر است، بنابراین تك سلولی‌های می‌توانند غول‌پیكر باشند. شولتزه ماكوخ با اشاره به رمان خود با نام "فضای ابدیت" گفت:« من موجوداتی را در اندازه‌های یك تخته‌سنگ تصور می‌كنم كه بر سطح شناورند و هیدروكربن‌ها را می‌بلعند. البته این یك ماجرای علمی-تخیلی است، اما ممكن است چیزی شبیه به این وجود داشته باشد.»

از نظر ما ممكن است تیتانی‌ها خیلی آسوده خاطر به نظر برسند. دریاها در دمای 180- درجه سانتی‌گراد، آن‌قدر سرد هستند كه واكنش‌های شیمیایی را به شدت آرام می‌كنند. شولتزه ماكوخ در این رابطه ابراز داشت: «همه چیز ممكن است آرام حركت كرده یا آرام رشد كند. طول عمر چنین موجوداتی می‌تواند دست‌كم ده‌هزار سال باشد یا حتی به میلیون نیز برسد.»

كی اونجاست؟
رویارویی با این موجودات، بسیار غریب و حیرت‌آور است؛ اما به نظر نمی‌رسد صحبت كردن با آن‌ها چندا جذابیتی داشته باشد. برای یافتن موجودات فضایی با سطح هوشی برابر خودمان یا حتی بسیار بیشتر از آن، مسلما باید از مرزهای منظومه شمسی خود فراتر رویم. برخی اخترشناسان در جستجوی هوشمندان فرازمینی، در تلاش برای تولید گیرنده‌های رادیویی خاصی برای شنیدن صدای موجودات فضایی بوده‌اند. حالا محققان در حال مذاكره در مورد این موضوع هستند كه چطور پا پیش نهاده و پیغام‌هایی ارسال كنند. اگر ما ارتباطی برقرار كنیم چه موجودی آن سوی خط خواهد بود؟

با وجود عدم آگاهی در مورد ساختار یا محل سكونت این موجودات، می‌توان چند حدس زد. ممكن است بدن آن‌ها از گوشت باشد. رین روتسچایلد از مركز تحقیقات ایمز ناسا گفت:« شكارچیان ممكن است هوشمندتر باشند. با این حساب به احتمال زیاد باید با جانورانی گوشت‌خوار یا حتی موجودات همه‌چیزخوار مثل خودمان روبرو باشیم».

در واقع، هوشمند فرازمینی یا به‌اختصار ای.تی، برای برقراری ارتباط با ما باید قادر به دریافت یا ارسال امواج رادیویی باشد یا از وسیله‌ای استفاده كند كه از فاصله‌هایی دور معادل چندین سال نوری عبور كند. (هر سال نوری، مسافتی است كه نور با سرعت سیصدهزار كیلومتر بر ثانیه در یك سال طی می‌كند، حدود ده‌هزار میلیارد كیلومتر)؛ بنابراین آن‌ها یا باید موجودات عظیمی باشند كه برای استفاده از امواج رادیویی طبیعی در گفتار و شنیدار خود تكامل یافته‌اند و یا موجوداتی دارای فناوری باشند.

بنابران فضایی‌های پیغام‌دهنده احتمالا نوعی اجتماع دارند كه لزوما شبیه جوامع انسانی نیست. شولتزه ماكوخ در این رابطه گفت: «نوعی هوشمندی در جوامع زنبورها و موریانه‌ها دیده می‌شود. تصور من چیزی شبیه یك كلونی مورچه یا موریانه است كه بسیار هوشمند شده‌اند.» اما این صحبت‌ها، اطلاعاتی در مورد این‌كه آیا آن‌ها پشمالو، فلس‌دار یا لزج هستند، به ما نمی‌دهند. حتی روی زمین هم مغزهای هوشمند به اشكال مختلفی وجود دارند: دلفین‌ها و پستانداران، طوطی‌ها و كلاغ‌ها، سمورهای دریایی، گوركن‌ها و اختاپوس‌ها جزو این دسته‌اند.

جك كوهن، زیست‌شناس تولیدمثل كه فیلم‌سازان بسیاری را در تولید فیلم‌های عملی‌تخیلی یاری رسانده، گفت: «روی زمین در طول زمان خیلی چیزها تكامل یافته‌اند مثل: قلب، چشم‌ها، دست‌ها و پاها، جنسیت، پرواز و .... این اتفاقات به صورت مستقل در شاخه‌های مختلف درخت زندگی روی داده‌اند. اگر زمین از ابتدا آغاز شود، دوباره همه این‌ها را خواهیم داشت.»

بنابراین اگر با موجودات فضایی كه محل سكونتشان زیاد با زمین متفاوت نیست برخورد كنیم، به احتمال زیاد خصوصیات مشابهی با زمینی‌ها خواهیم دید. ممكن است آن‌ها صورت داشته باشند. یا حتی دست. اما این احتمال هم هست كه دم‌های قابض یا خرطوم داشته باشند. روتسچایلد گفت: «ممكن است آنتن یا شاخك داشته باشند. ممكن است یك اختاپوس به ما نگاه كند و با خود فكر كند چطور این موجود با دو دست بدتركیب می‌تواند به فناوری دست یابد؟»

اگر این موجودات هوشمند آبزی باشند، سوال این است كه چطور زندگی می‌كنند؟ در زمین انسان‌ها از آتش تقریبا در همه موارد زندگی استفاده می‌كنند، امری كه برای موجودات آبزی غیرممكن است. احتمالا بهتر است هیولاهای شاخك‌دار پیش از تشكیل امپراتوری خود از آب بیرون بیایند.

با همه این‌ها یك زیست‌فضاشناس شجاع باید خود را برای رویارویی با موجوداتی چندسلولی و اجتماعی آماده كند كه چشم و جنسیت دارند.
طبقه بندی: مقالات نجوم،
[ پنجشنبه 29 بهمن 1388 ] [ 03:56 ب.ظ ] [ امیر محمد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

قالب وبلاگ تبلیغات