تبلیغات
خبرهایی از گوشه و كنار جهان

قالب وبلاگ


خبرهایی از گوشه و كنار جهان
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما آیا خوب است كه در وبلاگ تحولاتی رخ بدهد؟
رادیو تلسکوپها تصویری را آشکار کردند که در آن فرآیند رهاسازی ماده نمایان است و سیاهچاله ای هسته کهکشانی را می بلعد.  

اخترشناسان مدتها بر این گمان بودند که هسته های بسیار درخشان کهکشانهای مارپیچی سایفرت(Seyfert) ، انرژی خود را از راه مصرف کردن ماده سیاهچاله های خود تامین می کنند، اما هرگز نتوانستند کشف کنند که آنها درآغاز دقیقاً چه مقدار ماده داشتند.

 یکی از نظریه های پیشرو می­ گوید ماده کهکشانهای سایفرت  طی برخوردی با کهکشان همسایه توزیع شده است، در نتیجه گازهای آن پرتحرک می­ شوند و اگر در جنگ گرانش پیروز شود مقدار بیشتری از ماده برای هسته خود می­ آورد.

 وقتی اخترشناسان این کهکشانها را در نور مرئی می­ نگرند مقدار کمی از جرم مشاهده شده را می­ توانند به عنوان مدرکی در تائید این نظریه ارائه دهند. اما در حال حاضر عکس جدیدی که با آرایه بسیار بزرگ تلسکوپهای رادیویی  گرفته شده  نشان می­ دهد که بیشتر جرمی که دیده می­ شود طی برخورد مداوم با کهکشان همسایه توزیع شده است.

  «چنگ یوکو»، دانشجوی دکترای دانشگاه ویریجینیا می­ گوید: آرایه بسیار بزرگ از آنچه واقعاً در این کهکشانها اتفاق می­­ افتد پرده برداشته است. شکل و نحوه جایگیری گاز این کهکشانها آشکارا نشان می­ دهد که کهکشان همسایه مقداری از گاز را به سرعت به سمت خود می­ کشاند. این یکی از موارد بسیار جالب در تضاد بین تصاویر مرئی و تصاویر رادیویی است.

 

 همخواری کهکشانها در امواج رادیویی در راست و مرئی در چپ

از دیگر اثرات برخورد کهکشانی فرستاده شدن گاز و غبار به سمت سیاهچاله مرکز کهکشان است که باعث تولید انرژی می شود. تجمع ماده در سیاهچاله­ها به قدری زیاد است که حتی نورهم نمی­ تواند از دام گرانش آن فرار کند. سیاهچاله­ها در مرکز کهکشانها مستقر هستند و بسته به سرعت بلعیدن ماده، آنها را در طیف وسیعی از میزان فعالیت طبقه بندی می­ کنند.

 سایفرتها در میانه این دسته جای دارند، در حالیکه اختروشها  و بلازارها صدها بار پرتوانترند. اخترشناسان تعدادی از سایفرتها را قبلاً در نور مرئی رصد کرده بودند، انتخاب کردند، اما این بار آنها را در طول موج رادیویی که از اتمهای هیدروژن ساطع می­ شد بررسی کردند.

 این بررسی نشان داد که ماده اکثر آنها طی برخورد با کهکشان همسایه توزیع شده است. «یاون تانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه ملی تایوان می­گوید:  با مقایسه این تصاویر با نمونه آنها از کهکشانهای غیر فعال در طول موج رادیویی رابطه تنگاتنگ بین برخوردهای نزدیک و توان سیاهچاله­ها در هسته نمایان شده­ است. درحال حاضر این بهترین سوخت برای کهکشانهای سایفرت است.

 «جرمی لیم» از آکادمی اخترفیزیک و اخترشناسی می­ گوید: نتایج ما نشان می­ دهد که گازهای هیدروژن ابزار قدرتمندی برای آزاد کردن نوع دیگری از برهمکنش گرانشی دیده­ نشدنی در بین کهکشانهاست و این خود پیشرفتی بزرگ در درک این اجرام است.
طبقه بندی: دانستنیها، مقالات علمی، مقالات نجوم،
[ چهارشنبه 12 اسفند 1388 ] [ 02:19 ب.ظ ] [ امیر محمد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

قالب وبلاگ تبلیغات